sobota, 4 kwietnia 2020

OBYWATEL PODGÓRZA. FRANCISZEK HAUSNER (1845-1910)

Józef Hausner (1818-1857), gospodarzył na ziemi po dziadku Franciszku i ojcu Henryku. Z żoną Marią Anną Rhein miał wiele dzieci. Niestety troje z nich zmarło w dzieciństwie. Filipek, Ela, Adaś. W 1860 r. Anna (1841-1909) została żoną Adama Schoenborna. Cztery lata później odbył się ślub Katarzyny (ur.1844) z węgierskim wojskowym. Rozalia (1856-1882) wyszła za mąż za Jana Kracha. Jedyny syn Franciszek osiadł w rodzinnym domu.



Na podgórskim cmentarzu w jednej z bocznych alejek odchodzących w prawo stoi grób z wysoką kolumną. W kamieniu wyryte jest: Franciszek Hausner, zmarły w 1910 roku. Kilka lat wcześniej, zostawiając syna Adolfa z rodziną pod Leżajskiem, wyruszał w nieznane. W Podgórzu czekał na niego stryjeczny brat Jan. Z żoną Elżbietą z Beigertów zatrzymał się na Krzemionkach.



Kiedy w 1904 roku Adolf z Laurą z Kahlów i czwórką dzieci zdecydowali się przyjechać Franciszek znalazł dom przy ul. Kraszewskiego 20, za linią kolejową, po stronie Zabłocia. Później zmieniono nazwę tej części ulicy na Dekerta, a numer domu na trzy. Było ciasno, ale rodzina była razem. Czasem Franciszek wspominał pozostałe w Dornbach siostry. W 1907 roku pochował zaledwie 14-letniego syna, Franciszka. Dwa lata później odeszła siostra Anna i w tym samym roku żona Jana Hausnera, też Anna.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAGADKI POZOSTAJĄ

  Historia rodziny Hausner od końca XVIII wieku jest spisana. Pozostały zagadki i pytania bez odpowiedzi. 1. Początki rodziny giną w mroku. ...