piątek, 29 listopada 2019

KATECHEZY DLA SZKOŁY POWSZECHNEJ. KS. ADAM HAUSNER (1890-1976)

Ks. Adam Marian Hausner był uznanym katechetą. Urodził się 2 lutego 1890 roku w parafii Przemyślany. Był odległym krewnym Artura Walentego. Jego pradziadek, dziadek i ojciec - wszyscy o imieniu Henryk - pochodzili z Dornbach. Znakomity prawnik i specjalista prawa administracyjnego Roman to był brat ks. Adama. Z kolei ojciec ks. Henryka Hausnera był bratem stryjecznym ks. Adama Hausnera. Dorota Hausner to młodsza siostra jego ojca. Rodzice ks. Adama, Henryk i Kamila, wyjechali z Dornbach przed urodzeniem synów. Henryk był urzędnikiem. Kamila Hausner z domu Flunt mając lat 57 w roku 1916 występuje w lwowskiej księdze adresowej już jako wdowa , pod adresem ul. Tarnowskiego 11a.

We wrześniu 1913 r. ks. Adam Hausner został mianowany kapelanem rezerwy obrony krajowej w Brzeżanach. W 1918 roku był kapelanem szpitala garnizonowego we Lwowie. Mieszkał w tym czasie na drugim piętrze kamienicy przy ul. Jakuba Strzemię 9.

W latach 20.tych pracował jako katecheta we lwowskich szkołach m.in. w szkole żeńskiej Księdza Kordeckiego. Ludwika Skibińska wspominała o nim, że był "bardzo sympatyczny, dobry, miły".

Angażował się w rozmaite przedsięwzięcia duszpasterskie. W 1925 roku zaproszono do głoszenia kazania w nieszporach w katedrze lwowskiej. Podczas Tygodnia Misyjnego w grudniu 1928 r. brał udział w cyklu wykładów "Historia misji". W sali Kopernika Uniwersytetu Jana Kazimierza mówił o "Dawnych misjach w Ameryce". Z inicjatywy arcybiskupa metropolity lwowskiego we wrześniu 1929 r. w wielkiej sali Seminarium Duchownego przy ul. Czarnieckiego 30 przez trzy dni odbywał się Kurs Duszpasterski dla kilkudziesięciu księży. Ksiądz Adam był sekretarzem komitetu organizacyjnego. W sierpniu 1933 r. wystąpił z referatem "Mistyczne ciało Chrystusa jako pierwiastek jedności" na II Naukowym Zjeździe Teologicznym w Polsce odbywającym się w Warszawie.



Potem w latach 1930-1936 wspólnie z ks. Józefem Boczarem i ks. Franciszkiem Wójcikiem publikował m.in. szkice katechez, dzieje biblijne dla szkół, podręczniki do nauki religii dla szkół powszechnych, podręczniki metodyczne dla katechetów. Był współautorem wydanych we Lwowie w roku 1936 "Szkiców katechez". Część z podręczników można znaleźć w Bibliotece Jagiellońskiej. W 1936 roku uzyskał doktorat. 

Ks. Adam utrzymywał bliskie kontakty z rozgałęzioną rodziną Hausner. Chrzcił dzieci, błogosławił małżeństwom. Nie są znane jego losy w czasie wojny i w latach powojennych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAGADKI POZOSTAJĄ

  Historia rodziny Hausner od końca XVIII wieku jest spisana. Pozostały zagadki i pytania bez odpowiedzi. 1. Początki rodziny giną w mroku. ...