wtorek, 31 grudnia 2019

W ŚWIECIE KOLEI, MUZYKI I SZTUKI. EDMUND HAUSNER (1870-1929)

Edmund Hausner, brat Artura, był urzędnikiem kolejowym. Jego żona Maria Zabilska pochodziła z Libiąża w powiecie chrzanowskim: ich dzieci Tadeusz, Zofia, Katarzyna, Marian, Stanisława, Edmund w latach 1898-1907 urodziły się w Libiązu, Chrzanowie i Krakowie. Edmund jako podlegający dyscyplinie niemal wojskowej pracownik kolei był przenoszony służbowo w różne miejsca. Przed wojną mieszkał we Lwowie. W tym może tkwić wyjaśnienie dla prawdopodobnego miejsca urodzenia matki Aliny Tomanek-Bergmann, Ireny. Zmarła w roku 1986 Irena ma w dokumentach wpisane jako miejsce urodzenia Śniatyń, ale Alina powtarzała, że to był Kraków. Edmund zmarł w roku 1929. Jego druga żona Olga wraz z najmłodszym, urodzonym w roku 1923, synem Antonim pozostała w Krakowie. Ojcem chrzestnym Antoniego był pochowany na cmentarzu podgórskim w Krakowie major Wojska Polskiego Alfred Hausner, praprawnuk Franciszka Hausnera z Tarnawca-Dornbachu, który mieszkał po podgórskiej stronie Wisły. To potwierdza bliskie związki tych dwóch gałęzi rodziny. Edmund mógł wtedy mieszkać w Krakowie. W książce adresowej z roku 1932 znajdziemy informację, że na ulicy Bosackiej 28 zamieszkiwał urzędnik kolejowy Marian Hausner, syn Edmunda i wdowa Olga Hausner. W tej samej książce pod numerem 11 na ulicy Kołłątaja znajdziemy innego urzędnika kolejowego, Tadeusza Hausnera. 


Na Cmentarzu Rakowickim są pochowani Edmund i Olga Hausner

Irena z mężem Zdzisławem Tomankiem mieszkała we Lwowie. Tam 16 listopada 1929 r. urodziła im się córka Alina. Wśród antenatów jej ojca był zapewne Franciszek Tomanek (zm. 1861), właściciel apteki pod "Srebrnym Orłem", senior Gremium Aptekarskiego  i członek dyrekcji Galicyjskiej Kasy Oszczędności. Chrztu świętego udzielał Alinie ks. Adam Hausner.

 Zdzisław Tomanek z żoną Ireną z Hausnerów

Zajęcie Lwowa przez Sowietów zmusiło rodzinę do wyjazdu - najpierw do Krakowa, bo tutaj mieszkali bracia Ireny Marian i Tadeusz, a potem na Śląsk, do Bytomia. Irena uczyła się w konserwatorium w Paryżu i uzdolnienia artystyczne przeniosła na córkę. Alinę całkowicie pochłonęła nauka tańca, a potem sam taniec w balecie i choreografia.
*
Według jednego z rodzinnych przekazów urodzony w roku 1910 Edmund, syn Edmunda, ożenił się z Niemką ze Śląska. Mieszkał w Bielsku. To jego odwiedził jadąc na studia do Szwajcarii Artur Walenty Hausner. Miał syna Mieczysława. Był muzykiem - grał na skrzypcach i kontrabasie. W czasie niemieckiej okupacji został żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie rozszedł się z pierwszą żoną. Ożenił się powtórnie ze Stanisławą Wójcik. Mieszkał w Bielsku-Białej. Tam urodził się w roku 1959 syn Tomasz, który z rodziną w roku 1989 wyjechał do Niemiec. Jest jak ojciec muzykiem i mieszka w Duisburgu.


Antoni Hausner

Antoni razem z bratem Marianem w czasie wojny pracował w kasie osobowej Dworca Głównego w Krakowie. Był żołnierzem Armii Krajowej. Tutaj przekazując informacje wywiadowcze o wojskowych transportach wyjeżdżających w kierunku wschodnim zetknął się z kierującym konspiracją w Fabryce Zieleniewskiego Albinem Hausnerem. Po wojnie w Krakowie organizował pogotowie ratunkowe, a w roku 1949 z takim samym zadaniem wyjechał do Krynicy gdzie pozostał tam założył rodzinę. W Krynicy w roku urodził się syn Janusz, właściciel apteki, a później jego dzieci Magdalena i Piotr.

Bratanica Antoniego, a córka Tadeusza, Wanda Hausnerówna do roku 1948 mieszkała w Krakowie przy ul. Długiej 41. Potem wraz z rodzicami przeniosła się do Warszawy. Tam ukończyła studia plastyczne i wyszła za mąż za inżyniera Zaufala. W 1956 roku na konserwacji sztuki zdobniczej Wydziału Konserwacji Zabytków warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych obroniła prace dyplomowe: "Konserwacja XVII-wiecznego pasa miedzianego z wykopalisk Starego Miasta w Warszawie" pod opieką prof. Bohdana Marconiego i "Ołtarz św. Romualda w kościele Najświętszej Maryi Panny w Wigrach" pod opieką prof. Ksawerego Piwockiego.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAGADKI POZOSTAJĄ

  Historia rodziny Hausner od końca XVIII wieku jest spisana. Pozostały zagadki i pytania bez odpowiedzi. 1. Początki rodziny giną w mroku. ...