piątek, 27 marca 2020

KOLEJOWA "UNIA" I REGINA. ANTONI HAUSNER (1881-1940)

Antoni Hausner, trzeci syn Jana i Anny Warmus, urodził się 17 stycznia 1881 roku. Był pierwszym w rodzinie Hausnerów dzieckiem ochrzczonym  w podgórskim kościele św. Józefa. Antoni był postacią znaną i szanowaną w Podgórzu. W księdze adresowej za rok 1914 jako rzeźnik jest wymieniony z adresem ul. Walgierza 13 na Ludwinowie. Ożenił się z Żydówką, która na chrzcie otrzymała imię Magdalena. Mimo to wszyscy zwracali się do niej pierwotnym imieniem Regina. Małżeństwo było bezdzietne, ale - podobnie jak brata Juliana - udane. Magdalena w księdze adresowej na rok 1933/1934 jest wykazana na parceli 596 przy ul. Salinarnej 12.

Po śmierci Antoniego 23 grudnia 1940 r. dla jego żony nastał niepewny czas. Restaurację okradano i napadano. Gestapo dokonało aresztowania Magdaleny-Reginy wysyłając ją do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkeanu. Rodzina Hausnerów próbowała jej wcześniej pomóc m.in. organizując poprzez znajomego granatowego policjanta pracę w Żegiestowie i lewe dokumenty. Regina nie zdecydowała się z tego skorzystać wierząc w niemieckie nazwisko. Do Łagiewnik już nie wróciła, co potwierdza Helena Mayer i Jan Grzywacz starający się po wojnie o majątek po stryju Antonim.

Z inicjatywy Antoniego Hausnera powstał kolejowy klub piłki nożnej "Unia", którego zawodnicy nosili biało-liliowe barwy. Organizując w tzw. sabaśniku - sali klubu kolejarza - przy ul. Tarnowskiej zabawy i festyny wspierał finansowo "Unię". Był otwarty na ludzkie sprawy. Żona prowadziła jadłodajnię, do której przychodzili robotnicy z Solvay'a i gdzie wieczorem organizowano "potańcówki". Antoni z kolei otworzył sklep z mięsem. W tym sklepie pracowała Anna Gazda, która w roku 1935 poślubiła Stefana Hausnera, syna Stanisława Piotra. 

Antoni Hausner był fundatorem - jak głosi rodzinna tradycja - znacznej części organów w kościele św. Józefa zakupionych w roku 1922 przez parafię od warszawskiej firmy Adolfa Homana za cenę ośmiu milionów marek polskich. Wsparł również finansowo urządzenie parku założonego przez wieloletniego kierownika podgórskiej szkoły i twórcę Towarzystwa Upiększania Miasta Podgórza Wojciecha Bednarskiego. Organy poświęcono 16 kwietnia 1922 r. Antoni z Magdaleną-Reginą, elegancko ubrani, siedzieli w pierwszych ławkach.

Otwarty w roku 1896 park był - i jest do dzisiaj - pięknie położony na Krzemionkach. Znaleźć w nim można było bogatą roślinność m.in. buki, graby, jawory, róże jadalne i ogrodowe, rezedy, bez, irysy, bratki, tulipany, astry. Do pracy przy urządzaniu parku wciągnięto podgórską młodzież. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"BABCINA, DZIADKOWA I CIOCIOWA". EWA GORAS (1947-2024)

Ewa Goras na XI Zjeździe Rodziny Hausner w 2022 roku W 2008 roku udało się odnowić kontakty dwóch gałązek rodziny Hausner - tej po kądzieli ...