sobota, 6 kwietnia 2019

PIERWSZY PTAK. FILIP HAUSNER (1848-?)

Próby rozwikłania losów Hausnerów z Fehlbachu trafiają na zagadki. W 1905 roku na Ellis Island wśród setek imigrantów z Europy przybył do Ameryki Jan Hausner z Kobylnicy urodzony w roku 1874. Z kolei w 1913 roku tym samym szlakiem płynął Michał Hausner z Potoku, urodzony w roku 1885. Kim byli?
*
Ze znanych dokumentów wynika, że najstarszym synem Jana i Katarzyny mógł być Filip. Jego losy można hipotetycznie odtworzyć z list imigrantów na Ellis Island. Możliwe, że Filip mieszkał wspólnie z rodzicami dłużej niż bracia Jan i Henryk. Mógł też pozostać w Dornbach. W genealogii opracowanej przez Albina Hausnera występuje rzeczywiście jako najstarszy z licznej gromady rodzeństwa, ma syna Jana. Dopisana jest notatka, że przez Austrię wyjechał do USA.

27 października 1913 roku z pokładu płynącego z Bremy statku "George Washington" na nowojorską wyspę zeszła liczna rodzina Hausner - 12 osób w wieku od 63 lat do 1 roku, z najstarszymi Filipem i Albiną. Jako ostatnie miejsce pobytu podana jest miejscowość Kobersdorf (Kolersdorf) w Dolnej Austrii. Natomiast to co naprowadza na ślad naszego Filipa to podana w dokumentach narodowość polska i imiona synowej Anieli oraz wnuków Bronisława, Stanisława, Władysława. Filip urodził się w 1848 roku (tak przynajmniej podaje jeden z "wyciągów familijnych" parafii tarnawieckiej), jego syn Jan ok. 1875 roku, najstarszy wnuk Filipa Stanisław ok. roku 1900, a najmłodsza wnuczka ok. roku 1912. Janowi i Anieli co dwa lata na świat przychodziło kolejne dziecko. Co sprawiło, że będąc potomkami niemieckich osadników, mieszkając na terenie monarchii Habsburgów, czuli się na tyle Polakami, ze tak zapisano w dokumentach? Może to wpływ polskiej żony?  Z przytoczonych wyżej dat można przypuszczać, że do Austrii wyjechali przed rokiem 1900.
*
Jesienią 1907 roku niespodziewane światło na losy Filipa rzucają księgi metrykalne umieszczone w internecie przez Archiwum Główne Akt Dawnych, a następnie opublikowane na blogu Anny Ordyczyńskiej z Leżajska. Wynika z nich, że Filip z dorosłym synem Janem i jego dziećmi oraz być może z bratem Adamem mieszkał w Fehlbach w gospodarstwie Preschów pod numerem 11. W roku 1901 i w roku 1903 urodziły się jego wnuki Władysław i Bronisław. Chrzestnymi Władysława byli Adam Hausner i Maria Urban, a Bronisława - Antoni Urban i Eva Huetter. Sam Filip był w 1903 roku był z kolei ojcem chrzestnym Bronisławy Olewicz (Fehlbach nr 17). Zarówno żona Jana - Albina Kuczera, jak i żona Filipa - Aniela Czerwonka pochodziły z polskich rodzin. Skąd? Czy poznali się w trakcie kilkuletniej wędrówki ojca Filipa, Jana, z rodziną z Dornbach do Fehlbach? Z dokumentów wynika że liczna rodzina Filipa mogła opuścić Fehlbach nie wcześniej niż jesienią 1903, a może nawet w 1904 roku. Wtedy wyjechali do Dolnej Austrii.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

STEFAN ANDRZEJ KOPACZYŃSKI (1937-2025)

12 stycznia 2025 r. w dalekiej Anglii odszedł od nas Stefan Andrzej Kopaczyński. Urodził się w Krakowie w 1937 roku w rodzinie Jana i Celiny...