Ludwik Fus w roku 1912
Fotografia ze ślubu Pauliny Hausner i Ludwika Fusa (siedzą w środku). Siedzą z lewej Jakub Hornung i Antonina Hausner, a z prawej nowożeńców ks. Henryk Hausner i Anna Hornung z d. Hausner. Stoi druga od prawej Bronisława Hausner. 3.05.1924
W lutym Paulina była na ślubie młodszej siostry, a już 3 maja 1924 r. sama wzięła ślub z Ludwikiem. On był kierownikiem czteroklasowej szkoły w Tarnawcu i w murowanym budynku szkoły zamieszkał z żoną.
Budynek dawnej szkoły w Tarnawcu (Dornbach nr 1)
Dopiero latem 1965 roku przenieśli się do domu w Tarnobrzegu. U Fusów w Tarnawcu wakacje chętnie spędzały siostrzenice Pauliny. Latem przyjeżdżała Balbina pomagając w żniwach. Wspólnie kosili i wiązali snopy na polu dzierżawionym od Szczepkowskich.
PSL w Kuryłówce. Siedzi 4 od prawej Ludwik Fus. Stoi w dolnym rzędzie 3 od prawej Paulina Fus z Hausnerów.
Obydwoje zaangażowali się w działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z roku 1932 pochodzi fotografia członków PSL w Kuryłówce, kilkadziesiąt osób - panowie w ciemnych garniturach, niektórzy w koszulach "witosówkach", panie w charakterystycznych kapelusikach przylegających do głowy; wśród nich Krach, Feldman, Kahl, Fusowie z Tarnawca.
Dnia 14 września 1939 r. do Kuryłówki wkroczyły wojska niemieckie. Witane były przez miejscowych Ukraińców. W Miechocinie ks. Hausner został aresztowany, a potem po interwencji zwolniony. Niemieccy oficerowie widzieli w nim zdrajcę. Dwa tygodnie później odeszli Niemcy, a wkroczyły oddziały sowieckie. Po kolejnym porozumieniu sowiecko-niemieckim Kuryłówka i okolice znalazła się na pięć lat w granicach Generalnej Guberni pod niemiecką okupacją. 3 listopada podczas zorganizowanej w Łańcucie konferencji aresztowano nauczycieli m.in. Ludwika Fusa. Po pewnym czasie został zwolniony i powrócił do Miechocina. Natomiast Niemcy zaprowadzając swoje porządki otworzyli w Tarnawcu w roku 1941 szkołę powszechną. Liczyli zapewne na to, że będą się w niej uczyć dzieci dawnych "józefińskich" kolonistów. Była to szkoła niemiecka.
Fusowie z uczniami przed szkołą w Tarnawcu
Paulina Hausner Fusowa
Państwo Fus byli częstymi gośćmi u kierownika szkoły w Brzyskiej Woli Józefa Świątoniowskiego i jego żony Kazimiery.Mam fotografię ze spotkania podczas świąt z 1932 roku. Z którego roku pochodzi fotografia z uczniami z Tarnawca?
OdpowiedzUsuńWracam do mojego pytania. Czy można ustalić datę wykonania fotografii państwa Fusów przed szkołą w Tarnawcu?
OdpowiedzUsuńWaldemar Fus- zbieżność nazwisk przypadkowa
Witam ponownie. Tytułem sprostowania. Ludwik Fus Był działaczem Towarzystwa Szkoły Ludowej a nie PSL. Widnieje w sprawozdaniach Towarzystwa, które założył w 1925 roku razem z Józefem Szczęsnym nauczycielem z Kuryłówki. Szczęsny jest widoczny na fotografii ślubnej Fusów/ stoi 3 z lewej/. Co do fotografii państwa Fusów przed szkołą w Tarnawcu to udało mi się ustalić przybliżona datę 1945/46. Są to dzieci z Tarnawca i Ożanny. Jedna z żyjących osób rozpoznała się na fotografii.
OdpowiedzUsuńW Fus